Program kontinuirane profesionalne edukacije za ranu detekciju i praćenje razvoja djece
U suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo FBiH i Federalnim ministarstvom zdravstva, u periodu od 19. do 21. veljače, održana je kontinuirana profesionalna edukacija za stručnjake iz Čapljine, Mostara, Livna i Ljubuškog.
Radionica je obuhvatila teorijska predavanja i praktične radionice s ciljem podizanja kapaciteta stručnjaka za prepoznavanja razvojnih poteškoća kod djece i pružanje pravovremene podrške.
Teme edukacije uključivale su:
- Uvod u politiku, strategiju i legislativu u oblasti ranog rasta i razvoja u FBiH
- Tipičan i atipičan razvoj u djece te holistički pristup ranom rastu i razvoju
- Koncept screening-a i korištenje validiranih mjernih instrumenata (EDUS DBS RuleBook)
- Radionice o korištenju razvojnih bihevioralnih skala i komunikaciji rezultata s roditeljima
- Kurikulum za edukaciju roditelja i unapređenje komunikacijskih vještina
Ova edukacija je organizirana u skladu s Pravilnikom o kontinuiranoj profesionalnoj edukaciji u oblasti rane detekcije, intervencije i praćenja razvojnih i drugih poremećaja koji utječu na rast i razvoj djece od rođenja do polaska u školu („Službene novine Federacije BiH“, br. 26/23).
Održavanje edukacije podržalo je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Republike Hrvatske kroz projekat „Jačanje kapaciteta stručnjaka za ranu detekciju i intervenciju teškoća u razvoju s ciljem bolje dostupnosti kvalitetnih institucijskih i izvaninstitucijskih socijalnih usluga“.
Nastavljamo raditi na jačanju kapaciteta stručnjaka kako bismo osigurali pravovremenu podršku djeci i njihovim obiteljima.